• 0212 438 31 80
  • bilgi@kalitelitatlar.com

Kahve Yapmanın Püf Noktası

Kas 16 ,2018

Türk Kahvesi, Osmanlı kültüründen bu yana gelen bir tat olurken insan sağlığına faydaları oldukça fazladır. Türk Kahvesinin sade, orta, şekerli gibi üç çeşidi olurken bol köpüklü olması tek tercihtir. "kaliteli tatlar" olarak bol köpüklü kahve yapmanın püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Türk kahvesinin kıvamının istenildiği gibi ayarlanabilmesi için belli başlı püf noktalar vardır. "Kaliteli Tatlar" olarak bol köpüklü kahve yapmanın püf noktalarını sizlerin becerisine sunuyoruz.

İşte, bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları...

Taze çekilmiş kahve kullanmaya özen gösteriniz. İstediğiniz kadar dikkatli olun yine de istediğiniz miktarda köpüklü olmayabilir.

Türk kahvesini nemden, tozdan ve hava almayan cam bir kavanozun içerisinde saklayınız. Böylece herhangi bir değişme, bozulma olmayacaktır.

Birden fazla paket almayınız. Fazla miktarda alınan paket kahveler bayatlamaya yüz tutabilir.

Kahveyi pişirirken kullanacağınız su kesinlikle klorlu yani musluk suyu olmamalıdır. Kahvenin kalitesini olumsuz etkiler.

Kullanacağınız suyun soğuk su olması lazım eğer sıcak su ile pişirmeye çalışırsanız köpüklü olması neredeyse imkansız olabilir.

Kahveyi hemen olması için altına yüksek ateşe verirseniz köpüklenmesine engel olabilirsiniz. Mümkün oldukça en kısık ateşte yapınız.

Kahveniz biraz kabarmaya başlayınca köpükleri fincanlara dağıtmak için altını kapatınız ve her fincana üzerindeki köpüklerden birer parça ekleyip tekrar kısık ateşe veriniz.

Kahveyi yaparken mümkün oldukça hiç karıştırmayınız. Kaşıkla karıştırmanız köpüğün sönmesine neden olabilir.

Kahveyi bol köpüklü istiyorsanız kahveyi fincanlara servis ederken en önemli detay şüphesiz kahveyi birden dökmemeniz olacaktır. Her fincana eşit miktarda kahve servis ederseniz köpükler üzerinde belirecektir.

Etiketler:
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun